ADIN GUZTIETAKO EUSKADIKO BANAKAKO XXVI. XAKE TXAPELKETA.

(Zornotzan, 2012ko apirilaren 9tik 15era).

 

 

 

         2012-04-15: ZAZPIGARREN TXANDA (AZKENA).

 

David Astasio Lopez (Araba) (2.327) (5) – Mikel Huerga Leatxe (Nafarroa) (2.436) (4’5): 0-1.

Patrice Etchegaray (Lapurdi) (2.408) (4) – Alejandro Franco Alonso (Gipuzkoa) (2.449) (4’5): 0’5-0’5.

Santiago Gonzalez De la Torre (Bizkaia) (2.440) (4) – Juan Mario Gomez Esteban (Bizkaia) (2.471) (4): 1-0.

Alain Prieto Aranguren (Bizkaia) (2.220) (3’5) – Iñigo Martin Alvarez (Gipuzkoa) (2.265) (3’5): 0’5-0’5.

Igor Villalta Bustillo (Araba) (2.185) (3’5) – Juan Jesus Mindegia Guruceaga (Nafarroa) (2.234) (3’5): 0-1.

Francisco Javier Ladron de Guevara (Gipuzkoa) (2.139) (3) – Luis Javier Arias Garcia (Bizkaia) (2.168) (3’5): 0-1.

Aitor Alcaide Luque (Gipuzkoa) (2.135) (3) – Juan Manuel Ruiz Abad (Gipuzkoa) (1.980) (3): 0’5-0’5.

David Diez Fraile (Bizkaia) (2.185) (2’5) – Alvaro Perez De Miguel (Araba) (2.190) (2’5): 1-0.

Alvaro Diaz Herrero (Bizkaia) (2.132) (2’5) – Modesto Perez Fernandez (Bizkaia) (2.056) (2): 1-0.

Jesus Hernandez Perez (Bizkaia) (2.022) (1’5) – Angels Cucarella Monterell (Bizkaia) (1.950) (2): 1-0.

Jose Ricardo Gomez Calvo (Araba) (1.943) (1’5) – Jose Martin Albo Ruiz (Bizkaia) (1.890) (2): 1-0.

Goyo Uriarte Prieto (Gipuzkoa) (2.039) (2) – David Martinez Pelaez (Bizkaia) (1.987) (1): 0-1.

 

         AZKENEKO SAILKAPENA.

 

1)    Mikel Huerga Leatxe (Nafarroa) (2.436) – 5’5 puntu.

2)    Alejandro Franco Alonso (Gipuzkoa) (2.449) – 5 puntu.

3)    Santiago Gonzalez De la Torre (Bizkaia) (2.440) – 5 puntu.

4)    David Astasio Lopez (Araba) (2.327) – 5 puntu.

5)    Patrice Etchegaray (Lapurdi) (2.408) – 4’5 puntu.

6)    Luis Javier Arias Garcia (Bizkaia) (2.168) – 4’5 puntu.

7)    Juan Jesus Mindegia Guruceaga (Nafarroa) (2.234) – 4’5 puntu.

8)    Juan Mario Gomez Esteban (Bizkaia) (2.471) – 4 puntu.

9)    Iñigo Martin Alvarez (Gipuzkoa) (2.265) – 4 puntu.

10) Alain Prieto Aranguren (Bizkaia) (2.219) – 4 puntu.

11) Igor Villalta Bustillo (Araba) (2.185) – 3’5 puntu.

12) David Diez Fraile (Bizkaia) (2.185) – 3’5 puntu.

13) Juan Manuel Ruiz Abad (Gipuzkoa) (1.980) – 3’5 puntu.

14) Alvaro Diaz Herrero (Bizkaia) (2.132) – 3’5 puntu.

15) Aitor Alcaide Luque (Gipuzkoa) (2.135) – 3’5 puntu.

16) Francisco Javier Ladron de Guevara (Gipuzkoa) (2.139) – 3 puntu.

17) Jesus Hernandez Perez (Bizkaia) (2.022) – 2’5 puntu.

18) Alvaro Perez De Miguel (Araba) (2.190) – 2’5 puntu.

19) Jose Ricardo Gomez Calvo (Araba) (1.943) – 2’5 puntu.

20) David Martinez Pelaez (Bizkaia) (1.987) – 2 puntu.

21) Goyo Uriarte Prieto (Gipuzkoa) (2.039) – 2 puntu.

22) Jose Martin Albo Ruiz (Bizkaia) (1.890) – 2 puntu.

23) Angels Cucarella Monterell (Bizkaia) (1.950) – 2 puntu.

24) Modesto Perez Fernandez (Bizkaia) (2.056) – 2 puntu.

 

         MIKEL HUERGAREN LEHENENGO TITULUA.

 

            Mikel Huerga iruindarrak lortu du azkenean titulua. Lortzen duen lehenbiziko aldia da. David Astasiok ia eskura izan du, baina azkeneko borrokan galdu egin du.

 

Alejandro Francok bigarren postua eskuratu du, Patrice Etchegarayrekin berdindu ondoren. Hirugarren postua Santiago Gonzalez De la Torrerentzat izan da, Mario Gomez mitikoa garaitu eta gero. David Astasiok laugarren bukatu du.

           

            Luis Javier Arias Garciak eta Juan Jesus Mindegiak postu azpimarragarriak erdietsi dituzte (seigarren eta zazpigarren), Fancisco Javier Ladron de Guevara eta Igor Villalta Bustillo hurrenez hurren gaindituta.

 

            Mikel Huergak Bilboko Conteneo taldean jokatzen du eta 23 urte bete ditu 2012an (edo beteko ditu).

 

TXAPELKETAREN HISTORIA.

 

 

 

URTEA

JOKALEKUA

TXAPELDUNA

1987

Barakaldo

Felix Izeta Txabarri

1988

Elorrio

Juan Mario Gomez Esteban

1989

Amorebieta

Francisco Gallego Eraso

1990

Irun

Juan Mario Gomez Esteban

1991

Arrasate

Felix Izeta Txabarri

1992

Bergara

Rafael Alvarez Ibarra

1993

Basauri

Jesus M. Iruzubieta Villaluenga

1994

Zarautz

Rafael Alvarez Ibarra

1995

Ruta de Europa Hotela

Jesus M. Iruzubieta Villaluenga

1996

Ruta de Europa Hotela

Jesus M. Iruzubieta Villaluenga

1997

Ruta de Europa Hotela

Juan Mario Gomez Esteban

1998

Ruta de Europa Hotela

Juan Mario Gomez Esteban

1999

Ruta de Europa Hotela

Unai Garbisu De Goñi

2000

Ruta de Europa Hotela

Rafael Alvarez Ibarra

2001

Ruta de Europa Hotela

Juan Mario Gomez Esteban

2002

Ruta de Europa Hotela

Felix Izeta Txabarri

2003

Ruta de Europa Hotela

Juan Mario Gomez Esteban

2004

Portugalete

Santiago Gonzalez De la Torre

2005

Portugalete

Juan Mario Gomez Esteban

2006

Zornotza

Juan Mario Gomez Esteban

2007

Zornotza

Miguel Navarro Cia

2008

Zornotza

Alejandro Franco Alonso

2009

Zornotza

Juan Mario Gomez Esteban

2010

Zornotza

Alejandro Franco Alonso

2011

Zornotza

Santiago Gonzalez De la Torre

2012

Zornotza

Mikel Huerga Leatxe

 

 

 

PALMARESA.

 

 

 

1)    Juan Mario Gomez Esteban (Bizkaia) – 9 titulu.

2)    Rafael Alvarez Ibarra (Bizkaia) – 3 titulu.

3)    Jesus M. Iruzubieta Villaluenga (Burgos, baina Arabako lizentzia duena) – 3 titulu.

4)    Felix Izeta Txabarri (Gipuzkoa) – 3 titulu.

5)    Alejandro Franco Alonso (Madril, baina Gipuzkoako lizentzia duena) – 2 titulu.

6)    Santiago Gonzalez De la Torre (Bizkaia) – 2 titulu.

7)    Francisco Gallego Eraso (Gipuzkoa) – Titulu bat.

8)    Unai Garbisu De Goñi (Nafarroa) – Titulu bat.

9)    Mikel Huerga Leatxe (Nafarroa) – Titulu bat.

10) Miguel Navarro Cia (Nafarroa) – Titulu bat.

 

2012-04-15.

 

                Iturria: “http://chess-results.com/tnr70233.aspx?art=4” webgunea.