2012ko XAKEKO OLINPIADA.

2012ko abuztuaren 28tik irailaren 9ra, Istanbul hirian (Turkia).

 

 

 

XAKEKO XL. OLINPIADA IREKIA.

 

 

 

            2012-09-09: HAMAIKAGARREN TXANDA (AZKENA).

 

Ukrania (16) – Txina (17): 3-1.

 

            Vassily Ivanchuk (2.769) (Ukrania) – Hao Wang (2.726) (Txina): 1-0.

            Yue Wang (2.685) (Txina) – Ruslan Ponomariov (2.734) (Ukrania): 0’5-0’5.

Andrei Volokitin (2.709) (Ukrania) – Liren Ding (2.695) (Txina): 0’5-0’5.

            Xiangzhi Bu (2.670) (Txina) – Pavel Eljanov (2.693) (Ukrania): 0-1.

 

Hungaria (15) – Armenia (17): 1’5-2’5.

 

            Peter Leko (2.737) (Hungaria) – Levon Aronian (2.816) (Armenia): 0’5-0’5.

Sergei Movsesian (2.698) (Armenia) – Zoltan Almasi (2.713) (Hungaria): 1-0.

            Judit Polgar (2.698) (Hungaria) – Vladimir Akopian (2.687) (Armenia): 0’5-0’5.

            Gabriel Sargissian (2.693) (Armenia) – Ferenc Berkes (2.685) (Hungaria): 0’5-0’5.

 

Errusia (17) – Alemania (15): 3-1.

Polonia (15) – Estatu Batuak (15): 1’5-2’5.

Argentina (14) – Herbehereak (14): 1-3.

Vietnam (14) – Uzbekistan (14): 3-1.

Errumania (14) – Filipinak (14): 3-1.

 

            Orotara, 78 neurketa.

 

            SAILKAPENA.

 

1)    Armenia – 19 puntu.

2)    Errusia – 19 puntu.

3)    Ukrania – 18 puntu.

4)    Txina – 17 puntu.

5)    Estatu Batuak – 17 puntu.

6)    Herbehereak – 16 puntu.

7)    Vietnam – 16 puntu.

8)    Errumania – 16 puntu.

9)    Hungaria – 15 puntu.

10) Azerbaijan – 15 puntu.

11) Kuba – 15 puntu.

12) Alemania – 15 puntu.

13) Polonia – 15 puntu.

14) Serbia – 15 puntu.

15) Italia – 15 puntu.

16) Suedia – 15 puntu.

17) Ingalaterra – 15 puntu.

18) Danimarka – 15 puntu.

19) Moldavia – 14 puntu.

20) Bulgaria – 14 puntu.

 

Orotara, 150 selekzio.

 

            TXAPELKETA HONETAKO HISTORIA.

 

            Gizonezkoen Olinpiadaren palmaresa (gaur egun Olinpiada Irekia bihurtua).

 

URTEA

TOKIA

SELEKZIO

PARTE

HARTZAILEAK

TXAPELDUNA

BIGARRENA

HIRUGARRENA

1927

Londres, Ingalaterra.

16

Hungaria 40

Danimarca 38.5

Ingalaterra 36.5

1928

La Haya, Herbehereak.

17

Hungaria 44

Estatu Batuak 39.5

Polonia 37

1930

Hamburgo, Alemania.

18

Polonia 48.5

Hungaria 47

Alemania 44.5

1931

Praga, Txekia (orduan, Txekoslovakia).

19

Estatu Batuak 48

Polonia 47

Txekoslovakia 46.5

1933

Folkestone, Ingalaterra.

15

Estatu Batuak 39

Txekoslovakia 37.5

Suedia 34

1935

Varsovia, Polonia.

20

Estatu Batuak 54

Suedia 52.5

Polonia 52

1937

Stockholm, Suedia.

19

Estatu Batuak 54.5

Hungaria 48.5

Polonia 47

1939

Buenos Aires, Argentina.

27

Alemania 36

Polonia 35.5

Estonia 33.5

1950

Dubrovnik, Kroazia (orduan, Yugoslavia).

16

Yugoslavia 45.5

Argentina 43.5

Alemania Federala 40.5.

1952

Helsinki, Finlandia.

25

SOBIET BATASUNA 21

Argentina 19.5

Yugoslavia 19

1954

Amsterdam, Herbehereak.

26

SOBIET BATASUNA 34

Argentina 27

Yugoslavia 26.5

1956

Mosku, Errusia (orduan, Sobiet Batasuna).

34

SOBIET BATASUNA 31

Yugoslavia 26.5

Hungaria 26.5

1958

Munich, Alemania.

36

SOBIET BATASUNA 34.5

Yugoslavia 29

Argentina 25.5

1960

Leipzig, Alemania.

40

SOBIET BATASUNA 34

Estatu Batuak 29

Yugoslavia 27

1962

Varna, Bulgaria.

38

SOBIET BATASUNA 31.5

Yugoslavia 28

Argentina 26

1964

Tel Aviv, Israel.

50

SOBIET BATASUNA 36.5

Yugoslavia 32

Alemania Federala 30.5

1966

La Habana, Kuba.

52

SOBIET BATASUNA 39.5

Estatu Batuak 34.5

Hungaria 33.5

1968

Lugano, Suitza.

53

SOBIET BATASUNA 39.5

Yugoslavia 31

Bulgaria 30

1970

Siegen, Alemania.

60

SOBIET BATASUNA 27.5

Hungaria 26.5

Yugoslavia 26

1972

Skopje, Mazedonia (orduan, Yugoslavia).

63

SOBIET BATASUNA 42

Hungaria 40.5

Yugoslavia 38.

1974

Niza, Frantzia.

75

SOBIET BATASUNA 46

Yugoslavia 37.5

Estatu Batuak 36.5

1976

Haifa, Israel.

48

Estatu Batuak 37

Herbehereak 36.5

Ingalaterra 35.5

1978

Buenos Aires, Argentina.

66

Hungaria 37

SOBIET BATASUNA 36

Estatu Batuak 35

1980

La Valetta, Malta.

82

SOBIET BATASUNA 39

Hungaria 39

Estatu Batuak 35

1982

Lucerna, Suitza.

92

SOBIET BATASUNA 42.5

Txekoslovakia 36

Estatu Batuak 35

1984

Tesalonica, Grezia.

88

SOBIET BATASUNA 41

Ingalaterra 37

Estatu Batuak 35

1986

Dubai, Arabiar Emirerri Batuak.

108

SOBIET BATASUNA 40

Ingalaterra 39

Estatu Batuak 38

1988

Tesalonica, Grezia.

107

SOBIET BATASUNA 40.5

Ingalaterra 34.5

Herbehereak 34.5

1990

Novi Sad, Serbia (orduan, Yugoslavia).

108

SOBIET BATASUNA 39

Estatu Batuak 35.5

Ingalaterra 35.5

1992

Manila, Filipinak.

102

Errusia 39

Uzbekistan 35

Armenia 34.5

1994

Mosku, Errusia.

124

Errusia 37.5

Bosnia-Herzergovina 35

Errusia II 34.5

1996

Erevan, Armenia.

114

Errusia 38.5

Ukrania 35

Estatu Batuak 34

1998

Elista, Kalmukia (Errusia).

110

Errusia 35.5

Estatu Batuak 34.5

Ukrania 32.5

2000

Estambul, Turkia.

126

Errusia 38

Alemania 37

Ukrania 35.5

2002

Bled, Eslovenia.

135

Errusia 38.5

Hungaria 37.5

Armenia 35

2004

Calvia, Balear Uharteak (Herrialde Katalanak).

129

Ukrania 39.5

Errusia 36.5

Armenia 36.5

2006

Turin, Italia.

148

Armenia 36

Txina 34

Estatu Batuak 33

2008

Dresden, Alemania.

154

Armenia 19

Israel 18

Estatu Batuak 17

2010

Khanty-Mansiysk, Errusia.

149

Ukrania 19

Errusia 1 18

Israel 17

2012

Istanbul, Turkia.

150

Armenia 19

Errusia 19

Ukrania 18

 

            PALMARESA.

 

1)    Sobiet Batasuna – 18 titulu.

2)    Errusia – 6 titulu.

3)    Estatu Batuak – 5 titulu.

4)    Armenia – 3 titulu.

5)    Hungaria – 3 titulu.

6)    Ukrania – 2 titulu.

7)    Alemania – Titulu bat.

8)    Polonia – Titulu bat.

9)    Yugoslavia – Titulu bat.

 

 

 

EMAKUMEZKOEN XAKEKO XXV. OLINPIADA.

 

 

 

            2012-09-09: HAMAIKAGARREN TXANDA (AZKENA).

 

            Bulgaria (14) – Txina (17): 1’5-2’5.

 

Antoaneta Stefanova (2.502) (Bulgaria) – Yifan Hou (2.599) (Txina): 0’5-0’5.

Xue Zhao (2.549) (Txina) – Iva Videnova (2.317) (Bulgaria): 1-0.

Margarita Voiska (2.281) (Bulgaria) – Wenjun Ju (2.528) (Txina): 1-0.

Qian Huang (2.449) (Txina) – Elitsa Raeva (2.313) (Bulgaria): 1-0.

 

Errusia (17) – Kazakhstan (15): 4-0.

 

Tatiana Kosintseva (2.530) (Errusia) – Guliskhan Nakhbayeva (2.291) (Kazakhstan): 1-0.

Gulmira Dauletova (2.267) (Kazakhstan) – Valentina Gunina (2.507) (Errusia): 0-1.

Nadezhda Kosintseva (2.524) (Errusia) – Dinara Saduakassova (2.216) (Kazakhstan): 1-0.

Madina Davletbayeva (2.165) (Kazakhstan) – Alexandra Kosteniuk (2.489) (Errusia): 0-1.

 

Ukrania (16) – Alemania (15): 3’5-0’5.

Frantzia (15) – India (15): 1’5-2’5.

Polonia (14) – Armenia (14): 1’5-2’5.

Peru (14) – Errumania (14): 1’5-2’5.

Uzbekistan (14) – Iran (13): 0’5-3’5.

 

            Orotara, 62 neurketa.

 

            SAILKAPENA.

 

1)    Errusia – 19 puntu.

2)    Txina – 19 puntu.

3)    Ukrania – 18 puntu.

4)    India – 17 puntu.

5)    Errumania – 16 puntu.

6)    Armenia – 16 puntu.

7)    Frantzia – 15 puntu.

8)    Georgia – 15 puntu.

9)    Iran – 15 puntu.

10) Estatu Batuak – 15 puntu.

11) Alemania – 15 puntu.

12) Kazakhstan – 15 puntu.

13) Mongolia – 15 puntu.

14) Bielorrusia – 15 puntu.

15) Polonia – 14 puntu.

16) Bulgaria – 14 puntu.

17) Hungaria – 14 puntu.

18) Letonia – 14 puntu.

19) Kuba – 14 puntu.

20) Herbehereak – 14 puntu.

 

Orotara, 127 selekzio.

 

            TXAPELKETA HONETAKO HISTORIA.

 

URTEA

TOKIA

SELEKZIO PARTE HARTZAILEAK

TXAPELDUNA

BIGARRENA

HIRUGARRENA

1957

Emmen, Herbehereak

21

SOBIET BATASUNA 10.5

Errumania 10.5

Alemania Demokratikoa 10

1963

Split, Kroazia (orduan, Yugoslavia)

15

SOBIET BATASUNA 25

Yugoslavia 24.5

Alemania Demokratikoa 21

1966

Oberhausen, Alemania

14

SOBIET BATASUNA 22,

Errumania 20.5

Alemania Demokratikoa 17

1969

Lublin, Polonia

15

SOBIET BATASUNA 26

Hungaria 20.5

Txekoslovakia 19

1972

Skopje, Mazedonia (orduan, Yugoslavia)

23

SOBIET BATASUNA 11.5

Errumania 8

Hungaria 8

1974

Medellin, Kolonbia

26

SOBIET BATASUNA 13.5

Errumania 13.5

Bulgaria 13

1976

Haifa, Israel

23

Israel 17

Ingalaterra 11.5

Espainia 11.5

1978

Buenos Aires, Argentina

32

SOBIET BATASUNA 16

Hungaria 11

Alemania Demokratikoa 11

1980

La Valetta, Malta.

42

SOBIET BATASUNA 32.5

Hungaria 32

Polonia 26.5

1982

Lucerna, Suitza

45

SOBIET BATASUNA 33

Errumania 30

Hungaria 26

1984

Tesalonika, Grezia

51

SOBIET BATASUNA 32

Bulgaria 27.5

Errumania 27

1986

Dubai, Arabiar Emirerri Batuak

49

SOBIET BATASUNA 33.5

Hungaria 29

Errumania 28

1988

Tesalonika, Grezia

56

Hungaria 33

SOBIET BATASUNA 32.5

Yugoslavia 28

1990

Novi Sad, Serbia (orduan, Yugoslavia)

64

Hungaria 35

SOBIET BATASUNA 35

Txina 29

1992

Manila, Filipinak

62

Ukrania 13.5

Georgia 13

Azerbaijan 12.5

1994

Mosku, Errusia

81

Georgia 32

Hungaria 31

Txina 27

1996

Erevan, Armenia

74

Georgia 30

Txina 28.5

Errusia 28.5

1998

Elista, Kalmukia

72

Txina 29

Errusia "A" 27

Georgia 27

2000

Estambul, Turkía

86

Txina 32

Georgia 31

Errusia 28.5

2002

Bled, Eslovenia

91

Txina 29.5

Errusia 29

Polonia 28

2004

Calvia, Balear Uharteak (Herrialde Katalanak)

87

Txina 31

Estatu Batuak 28

Errusia 27.5

2006

Turin, Italia

103

Ukrania 29.5

Errusia 28

Txina 27.5

2008

Dresden, Alemania

114

Georgia 18

Ukrania 17

Estatu Batuak 17

2010

Khanty-Mansiysk, Errusia

115

Errusia 1 22

Txina 18

Georgia 16

2012

Istanbul, Turkia

127

Errusia 19

Txina 19

Ukrania 18

 

 

            PALMARESA.

 

1)    Sobiet Batasuna – 11 titulu.

2)    Txina – 4 titulu.

3)    Georgia – 3 titulu.

4)    Errusia – 2 titulu.

5)    Hungaria – 2 titulu.

6)    Ukrania – 2 titulu.

7)    Israel – Titulu bat.

 

            2012-09-09.

 

                Iturria: “http://results.chessolympiadistanbul.com//tnr77682.aspx?art=0&lan=8&flag=30” webgunea.