XAKEKO TALDEKAKO
EUSKAL LIGA.
(2021eko
martxotik aurrera).
BIZKAIKO LURRALDE FASEA.
(2021eko
martxoaren 20tik apirilaren 18ra arte).
2021-03-20: LEHENENGO TXANDA
Conteneo
(Bilbo) (0) – Santurtzi (Santurtzi) (0): 2-2.
Carlos Varas Gonzalez (2.187) (Conteneo)
– Juan Carlos Fernandez Garcia (2.209) (Santurtzi): 1-0.
Jose Angel
Besga Lopez (2.047) (Santurtzi) – Johnny Fernando Sadusea (2.173) (Conteneo): 1-0.
Fernando
Marquinez Capillas (2.100) (Conteneo) – Eneko Wu Martin (1.986) (Santurtzi): 1-0.
Amets Zubizarreta Landera (1.795)
(Santurtzi) – Mencia Montes Gimenez (1.666) (Conteneo): 1-0.
Abadiño
(Abadiño) (0) – Altzaga (Leioa) (0): 2-2.
Alain Prieto Aranguren (2.230) (Abadiño)
– Alvaro Diaz Herrero (2.194) (Altzaga): 0’5-0’5.
Imanol Toledo Sanz (2.177) (Altzaga)
– Yeray Galzagorri Uli (2.232) (Abadiño): 0’5-0’5.
Jon Lagos Lejarraga (2.090) (Abadiño)
– Erlantz Miguelez Garcia (2.019) (Altzaga): 1-0.
Erlantz Caballero Acosta (1.723)
(Altzaga) – Markel Vesga Izeta (1.781) (Abadiño): 1-0.
Zornotza
(Zornotza) (0) – Barakaldo (Barakaldo) (0): 3’5-0’5.
Fernando Yanez Vargas (2.178) (Zornotza)
– Koldo Urbieta Gabantxo (1.866) (Barakaldo): 0’5-0’5.
Aingeru Virto Alustiza (1.803) (Barakaldo)
– David Diez Fraile (2.070) (Zornotza): 0-1.
Pablo Padilla Cabero (2.131) (Zornotza)
– Igor Fernandez-Rivera Ortiz (1.735) (Barakaldo): 1-0.
Miguel Angel Almansa Martin (1.615)
(Barakaldo) – Jon Asel Goiria Egidazu (2.069) (Zornotza): 0-1.
2021-03-21: BIGARREN TXANDA
Santurtzi (Santurtzi)
(2) – Barakaldo (Barakaldo) (0’5): 4-0.
Juan Carlos Fernandez Garcia
(2.209) (Santurtzi) – Alejandro Fernandez Ferrero (1.891) (Barakaldo): 1-0.
Koldo Urbieta Gabancho (1.866) (Barakaldo)
– Jose Angel Besga Lopez (2.047) (Santurtzi): 0-1.
Eneko Wu
Martin (1.986) (Santurtzi) – Aingeru Virto Alustiza (1.803) (Barakaldo): 1-0.
Igor Fernandez-Rivera Ortiz (1.735)
(Barakaldo) – Amets Zubizarreta Landera (1.795) (Santurtzi): 0-1.
Altzaga
(Leioa) (2) – Zornotza (Zornotza) (3’5): 1-3.
Alvaro Diaz Herrero (2.194) (Altzaga)
– Fernando Yanez Vargas (2.178) (Zornotza): 0-1.
David Diez Fraile (2.070) (Zornotza)
– Imanol Toledo Sanz (2.177) (Altzaga): 0-1.
Erlantz Miguelez Garcia (2.019) (Altzaga)
– Pablo Padilla Cabero (2.131) (Zornotza): 0-1.
Jon Asel Goiria Egidazu (2.069)
(Zornotza) – Erlantz Caballero Acosta (1.723) (Altzaga): 1-0.
Conteneo
(Bilbao) (2) – Abadiño (Abadiño) (2): 2-2.
Carlos Varas Gonzalez (2.187)
(Conteneo) – Alain Prieto Aranguren (2.230) (Abadiño): 0’5-0’5.
Yeray Galzagorri Uli (2.232)
(Abadiño) – Johnny Fernando Sadusea (2.173) (Conteneo): 1-0.
Santiago Sanz Castillo (2.051) (Conteneo)
– Ibon Martin Echeandia (2.142) (Abadiño): 1-0.
Jon Lagos Lejarraga (2.090) (Abadiño)
– Ruben Iglesias Balba (1.965) (Conteneo): 0’5-0’5.
2021-04-17: HIRUGARREN TXANDA
Abadiño
(Abadiño) (4) – Santurtzi (Santurtzi) (6): 2’5-1’5.
Alain Prieto Aranguren (2.230) (Abadiño)
– Juan Carlos Fernandez Garcia (2.209) (Santurtzi): 0’5-0’5.
Jose Angel Besga Lopez (2.047) (Santurtzi)
– Yeray Galzagorri Uli (2.232) (Abadiño): 0-1.
Ibon Martin Echeandia (2.142) (Abadiño) – Eneko
Wu Martin (1.986) (Santurtzi): 0-1.
Javier Garcia Laza (1.735) (Santurtzi)
– Jon Lagos Lejarraga (2.090) (Abadiño): 0-1.
Zornotza
(Zornotza) (6’5) – Conteneo (Bilbo) (4): 2-2.
Fernando Yañez Vargas (2.178) (Zornotza)
– Johnny Fernando Sadusea (2.173) (Conteneo): 0’5-0’5.
Fernando Marquinez Capillas (2.100)
(Conteneo) – Pablo Padilla Cabero (2.131) (Zornotza): 0’5-0’5.
Jon Asel Goiria Egidazu (2.069)
(Zornotza) – Santiago Sanz Castillo (2.051) (Conteneo): 0-1.
Karan Singh Ahumada (1.711) (Conteneo)
– Jose Martin Albo Ruiz (1.854) (Zornotza): 0-1.
Barakaldo
(Barakaldo) (0’5) – Altzaga (Leioa) (3): 2-2.
Felipe Celada Fernandez de Labas (1.903)
(Barakaldo) – Alvaro Diaz Herrero (2.194) (Altzaga): 0-1.
Erlantz Miguelez Garcia (2.019) (Altzaga)
– Unai Calleja Gonzalez (1.858) (Barakaldo): 0’5-0’5.
Aingeru Virto Alustiza (1.803) (Barakaldo)
– Joseba Arostegui Lejarza (1.879) (Altzaga): 1-0.
Erlantz Caballero Acosta (1.723) (Altzaga)
– Igor Fernandez-Rivera Ortiz (1.735) (Barakaldo): 0’5-0’5.
2021-04-18: LAUGARREN TXANDA
Santurtzi (Santurtzi)
(7’5) – Altzaga (Leioa) (5): 2-1.
Juan Carlos Fernandez Garcia (2.209)
(Santurtzi) – Imanol Toledo Sanz (2.177) (Altzaga): 0-0.
Erlantz Miguelez Garcia (2.019) (Altzaga)
– Jose Angel Besga Lopez (2.047) (Santurtzi): 1-0.
Eneko Wu
Martin (1.986) (Santurtzi) – Joseba Arostegui Lejarza (1.879) (Altzaga): 1-0.
Erlantz Caballero Acosta (1.735) (Altzaga)
– Amets Zubizarreta Landera (1.795) (Santurtzi): 0-1.
Conteneo
(Bilbo) (6) – Barakaldo (Barakaldo (2’5): 4-0.
Carlos Varas Gonzalez (2.187) (Conteneo)
– Jesus Maria Perez Palma (1.834) (Barakaldo): 1-0.
Aingeru Virto Alustiza (1.803) (Barakaldo)
– Johnny Fernando Sadusea (2.173) (Conteneo): 0-1.
Santiago Sanz Castillo (2.051)
(Conteneo) – Igor Fernandez-Rivera Ortiz (1.735) (Barakaldo): 1-0.
Miguel Angel Almansa Martin (1.615)
(Barakaldo) – Ruben Iglesias Balbas (1.965) (Conteneo): 0-1.
Abadiño
(Abadiño) (6’5) – Zornotza (Zornotza) (8’5): 1’5-2’5.
Alain Prieto Aranguren (2.230) (Abadiño)
– Fernando Yanez Vargas (2.178) (Zornotza): 0’5-0’5.
David Diez Fraile (2.070) (Zornotza)
– Ibon Martin Echeandia (2.142) (Abadiño): 0’5-0’5.
Jon Lagos Lejarraga (2.090) (Abadiño)
– Pablo Padilla Cavero (2.131) (Zornotza): 0-1.
Jon Asel Goiria Egidazu (2.069) (Zornotza)
– Markel Vesga Izeta (1.781) (Abadiño): 0’5-0’5.
2021-04-24: BOSGARREN TXANDA
Zornotza
(Zornotza) (11) – Santurtzi (Santurtzi) (9’5): 2’5-1’5.
Fernando Yanez Vargas (2.178)
(Zornotza) – Juan Carlos Fernandez Garcia (2.209) (Santurtzi): 0-1.
Jose Angel Besga Lopez (2.047)
(Santurtzi) – David Diez Fraile (2.070) (Zornotza): 0-1.
Pablo Padilla
Cavero (2.131) (Zornotza) – Eneko Wu Martin (1.986) (Santurtzi): 1-0.
Amets Zubizarreta Landera (1.795)
(Santurtzi) – Jon Asel Goiria Egidazu (2.069) (Zornotza): 0’5-0’5.
Barakaldo
(Barakaldo (2’5) – Abadiño (Abadiño) (12): 0-4.
Felipe Celada Fernandez de Labas
(1.903) (Barakaldo) – Yeray Galzagorri Uli (2.232) (Abadiño): 0-1.
Ibon Martin Echeandia (2.142)
(Abadiño) – Koldo Urbieta Gabantxo (1.866) (Barakaldo): 1-0.
Unai Calleja Gonzalez (1.858) (Barakaldo)
– Jon Lagos Lejarraga (2.090) (Abadiño): 0-1.
Markel Vesga Izeta (1.781)
(Abadiño) – Jesus Maria Perez Palma (1.834) (Barakaldo): 1-0.
Altzaga
(Leioa) (6) – Conteneo (Bilbo) (10): 1-3.
Alvaro Diaz Herrero (2.194) (Altzaga)
– Carlos Varas Gonzalez (2.187) (Conteneo): 0’5-0’5.
Johnny Fernando Sadusea (2.173)
(Conteneo) – Imanol Toledo Sanz (2.177) (Altzaga): 0’5-0’5.
Joseba Arostegui Lejarza (1.879) (Altzaga)
– Fernando Marquinez Capillas (2.100) (Conteneo): 0-1.
Santiago Sanz Castillo (2.051)
(Conteneo) – Erlantz Caballero Acosta (1.735) (Altzaga): 1-0.
SAILKAPENA
1) Zornotza (Zornotza) – 13’5 puntu.
2) Conteneo (Bilbo) – 13 puntu.
3) Abadiño (Abadiño) – 12 puntu.
4) Santurtzi (Santurtzi) – 11 puntu.
5) Altzaga (Leioa) – 7 puntu.
6) Barakaldo (Barakaldo) – 2’5 puntu.
ZORNOTZA ETA CONTENEO AURRERA, ABADIÑO ETA SANTURTZI
ATZEAN UTZITA
Berdintasun handia izan da lau
taldeen artean eta azkenean Zornotza eta Conteneo izan dira Euskal Ligako Fase
Finalera igaro direnak. Conteneok ongi gainditu behar izan zuen azkeneko
txandan Altzaga (1-3). Zornotzak puntu eta erdiko abantailari eutsi zion
Santurtziren aurka eta beste puntu bat gehitu, 2’5-1’5 gainditu ondoren.
Alferrikakoa izan zen Abadiñoren ahalegina (0-4 irabazi zuen Barakaldon).
Aurretik indar gehixeago erakustea falta izan zitzaion.
Zornotzaren emaitzak: 3’5-0’5
Barakaldori irabazi, 1-3 Altzagari irabazi, berdinketa Conteneoren aurka (2-2),
1’5-2’5 Abadiñori irabazi eta 2’5-1’5 Santurtziri irabazi. Sendotasuna eta erregularitatea.
Fernando Yañez Vargasek (2.178) 2’5
puntu atera zituen 5 partidatan lehenengo mahaian; David Diez Frailek (2.070)
2’5 puntu 4 partidatan; Pablo Padilla Caverok (2.131) 4’5 puntu 5 partidatan;
Jon Asel Goiria Egidazuk (2.069) 3 puntu 5 partidatan eta Jose Martin Albo
Ruizek (1.854) puntu bat partida batean. Batez ere, Pablo Padilla Caverok
aurrera atera zuen taldea.
Conteneon izen ezagun batzuk izan
dira: Carlos Varas Gonzalez (2.187), Euskadiko Banakako txapeldun bihurtu
berrria eta Johnny Fernando Sadusea (2.173) Bilbon finkatutako venezuelarra.
Hauek ongi inguratuak izan dira: Fernando Marquinez Capillas, Santiago Sanz
Castillo, Ruben Iglesias Balbas…
Abadiñok talde fidagarria zuen,
baina Santurtzi eta azken txandan Barakaldo azken sailkatua besterik ez ditu
garaitu. Alain Prieto Aranguren, Yeray Galtzagorri Uli, Ibon Martin Echeandia,
Jon Lagos Lejarraga eta Markel Vesga Izeta jokalariek sailkatzetik puntu batera
geratu dira.
Santurtzi ere fin ibili zen,
laugarren bukatu arren. Altzagak ez du sailkatzeko aukerarik izan eta Barakaldo
guztiz gainditua izan da.
2021-04-18.
Iturria: “http://chess-results.com/tnr552997.aspx?lan=2&art=46” webgunea.