XAKEKO TALDEKAKO EUSKAL LIGAREN HISTORIA.
OHOREZKO MAILA.
1986-87ko denboraldian: Marlaxka (Hondarribia, Gipuzkoa), txapeldun; Kultur
Sustapena (Orereta, Gipuzkoa), bigarren; Peña Rey Ardid (Bilbo,
Bizkaia), hirugarren.
1987-88ko denboraldian: Marlaxka (Hondarribia, Gipuzkoa), txapeldun.
1988-89ko denboraldian: Kultur Sustapena (Errenteria, Gipuzkoa),
txapeldun.
1989-90eko denboraldian: Marlaxka (Hondarribia, Gipuzkoa), txapeldun.
1990-91ko denboraldian: Marlaxka (Hondarribia, Gipuzkoa), txapeldun.
1991-92ko denboraldian: La Salle (Irun, Gipuzkoa), txapeldun.
1992-93ko denboraldian: Peña Rey Ardid (Bilbo,
Bizkaia), txapeldun; Marlaxka (Hondarribia, Gipuzkoa), bigarren; La
Salle (Irun, Gipuzkoa), hirugarren.
1993-94ko denboraldian: Marlaxka
(Hondarribia, Gipuzkoa), txapeldun; Peña Rey Ardid (Bilbo, Bizkaia),
bigarren; Kultur Sustapena (Errenteria, Gipuzkoa), hirugarren.
1994-95eko denboraldian: Marlaxka (Hondarribia, Gipuzkoa), txapeldun.
1995-96ko denboraldian: Peña Rey Ardid (Bilbo, Bizkaia), txapeldun.
1996-97ko denboraldian: Kultur Sustapena (Errenteria, Gipuzkoa),
txapelduna; Peña Rey Ardid (Bilbo,
Bizkaia), bigarren; Zuri Baltza
(Bilbo, Bizkaia), hirugarren.
1997-98ko denboraldian: La Salle (Irun, Gipuzkoa), txapeldun.
1998-99ko denboraldian: Zuri-Baltza (Bilbo, Bizkaia), txapeldun; Ruta
de Europa (Subilla-Gasteiz, Araba), bigarren; La Salle (Irun,
Gipuzkoa), hirugarren.
1999-2000ko denboraldian: Peña Rey Ardid (Bilbo, Bizkaia), txapeldun; IKE/Gros
(Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Zuri Baltza (Bilbo, Bizkaia),
hirugarren.
2000-01eko denboraldian: Gros (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Ruta de
Europa (Subilla-Gasteiz, Araba), bigarren; Zuri Baltza (Bilbo,
Bizkaia), hirugarren.
2001-02ko denboraldian: Gros A (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Peña
Rey Ardid A (Bilbo, Bizkaia), bigarren; Zuri Baltza (Bilbo,
Bizkaia), hirugarren.
2002-03ko denboraldian: Gros (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Añorga
(Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Peña Rey Ardid (Bilbo, Bizkaia),
hirugarren.
2004ko denboraldian: Gros (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Rey Ardid
A (Bilbo, Bizkaia), bigarren; Orvina (Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
2005eko denboraldian: Gros A (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Batalla
(Irun, Gipuzkoa), bigarren; Ruta de Europa (Subilla-Gasteiz, Araba),
hirugarren.
2006ko denboraldian: Gros (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Orvina
(Iruñea, Nafarroa), bigarren; Easo (Donostia, Gipuzkoa), hirugarren.
2007ko denboraldian: Gros (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Sestao
Naturgas (Bizkaia), bigarren; Batalla (Irun, Gipuzkoa), hirugarren.
2008ko denboraldian: Gros A (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Sestao
Naturgas (Bizkaia), bigarren; Orvina A (Iruñea, Nafarroa),
hirugarren.
2009ko denboraldian: Gros A (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Naturgas
Sestao A (Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Ruta de Europa
(Subilla-Gasteiz, Araba), hirugarren.
2010eko denboraldian: Naturgas Sestao (Sestao, Bizkaia), txapeldun; Gros
(Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Ruta de Europa (Subilla-Gasteiz, Araba),
hirugarren.
2011ko denboraldian: Naturgas Sestao (Sestao, Bizkaia), txapeldun; Gros
A (Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Ruta de Europa (Subilla-Gasteiz,
Araba), hirugarren.
2012ko denboraldian: Gros (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Naturgas
Sestao A (Bizkaia), bigarren; Ruta de Europa A (Subilla-Gasteiz,
Araba), hirugarren.
2013ko denboraldian: Naturgas
Sestao A (Bizkaia), txapeldun; Gros A (Donostia, Gipuzkoa),
bigarren; Ruta de Europa (Subilla-Gasteiz, Araba), hirugarren.
2014ko denboraldian: Gros (Donostia,
Gipuzkoa), txapeldun; Sestao EDP A (Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Donibane
Kirol Elkartea A (Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
2015eko denboraldian: Sestao EDP A
(Bizkaia), txapeldun; Gros (Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Orvina A
(Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
2016ko denboraldian: Sestao EDP A
(Bizkaia), txapeldun; Gros (Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Donibane
Kirol Elkartea A (Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
2017ko denboraldian: Sestao
Bizkaialde A (Bizkaia), txapeldun; Gros (Donostia, Gipuzkoa),
bigarren; Orvina A (Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
2018ko denboraldian: Sestao
Bizkaialde (Bizkaia), txapeldun; Orvina A (Iruñea, Nafarroa),
bigarren; Donibane Kirol Elkartea (Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
2019ko denboraldian: Sestao
Bizkaialde (Bizkaia), txapeldun; Gros A (Donostia, Gipuzkoa),
bigarren; Orvina A (Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
2020ko denboraldian: Sestao
Bizkaialde (Bizkaia), txapeldun; Gros A (Donostia, Gipuzkoa),
bigarren; Batalla (Irun, Gipuzkoa), hirugarren.
2021eko denboraldian: Gros A
(Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Zornotza (Bizkaia), bigarren; Martintxo
(Gasteiz, Araba), hirugarren.
TALDE
ONENETAKO JOKALARIAK
2015eko denboraldian, txapeldun: Sestao
EDP A (Bizkaia). Jokalariak: Ruslan
Ponomariov, Edouard Romain, Pavel Tregubov, Gabriel Del Rio De Angelis, Mario
Gomez Esteban, Alejandro Ruiz Gomez eta Jesus Iruzubieta Villaluenga.
2016ko denboraldian, txapeldun: Sestao
EDP A (Bizkaia). Jokalariak: Maxime
Vachier-Lagrave, Laurent Fressinet, Edouard Romain, Pavel Tregubov, Gabriel Del
Rio De Angelis, Juan Mario Gomez Esteban, Jesus Iruzubieta Villaluenga,
Alejandro Ruiz Gomez, Sergio Trigo Urkijo eta Javier Marchena Hurtado.
2017ko denboraldian, txapeldun: Sestao
Bizkaialde A (Bizkaia). Jokalariak: Maxime
Lagarde, Romain Edouard, Gabriel Del Rio De Angelis, Sergio Trigo Urkijo, Jesus
Maria Iruzubieta Villaluenga, Alejandro Ruiz Gomez eta Javier Marchena Hurtado.
_____________________________________________________________________
2018ko denboraldian, txapeldun: Sestao
Bizkaialde (Bizkaia). Jokalariak: Gawain
Jones, Romain Edouard, Gabriel Del Rio De Angelis, Jesus Maria Iruzubieta
Villaluenga, Sergio Trigo Urkijo, Juan Mario Gomez Esteban, Alejandro Ruiz
Gomez eta Javier Marchena Hurtado.
2018ko denboraldian, txapeldunordea: Orvina A (Iruñea,
Nafarroa). Jokalariak: Unai Garbisu De Goñi,
Miguel Rada Equiza, Mikel Ortega Lopez, Pablo Urriza Iricibar, Sergio Navarrete
Delgado, Roberto Monje Peinado eta Mikel Ochoa Aldaz.
2018ko denboraldian, hirugarren sailkatua: Donibane Kirol
Elkartea (Iruñea, Nafarroa). Jokalariak: Roi
Reinaldo Castiñeira, Alvaro Bayo Milagro, Luis David Jimenez Almeida, Jesus
Sanchez Carayol, Borja Zamarbide Iñarrea, Jose Manuel Lopez Orois, Miguel
Argaya Urdaniz eta Javier Lizuain Toni.
_____________________________________________________________________
2019ko denboraldian, txapeldun: Sestao
Bizkaialde (Bizkaia). Jokalariak: Gawain
Jones, Romain Edouard, Gabriel Del Rio De Angelis, Jean Noel Riff, Jesus Maria
Iruzubieta Villaluenga, Sergio Trigo Urkijo, Juan Mario Gomez Esteban,
Alejandro Ruiz Gomez eta Javier Marchena Hurtado.
2019ko denboraldian, txapeldunordea: Gros A (Donostia,
Gipuzkoa). Jokalariak: Arkadij Naiditsch,
Loek Van Wely, Paul Velten, Santiago Gonzalez De la Torre, Alejandro Franco
Alonso, Iñigo Argandoña Riveiro, Iñigo Martin Alvarez, Daniel Hernandez Lopez,
Cecilia Perez Sudupe eta Alex Odriozola Coscolin.
2019ko denboraldian, hirugarren sailkatua: Orvina (Iruñea,
Nafarroa). Jokalariak: Unai Garbisu De Goñi,
Mikel Ortega Lopez, Pablo Urriza Iricibar, Sergio Navarrete Delgado, Ignacio
Soriano Ascaso, Javier Sevilla Subiza eta Javier Cinza Lopez.
_____________________________________________________________________
2020ko denboraldian, txapeldun: Sestao
Bizkaialde (Bizkaia). Jokalariak: Adrien
Demuth, Gabriel Del Rio De Angelis, Carlos Suarez Garcia, Jesus Maria
Iruzubieta Villaluenga, Sergio Trigo Urkijo eta Juan Mario Gomez Esteban.
2020ko denboraldian, txapeldunordea: Gros A (Donostia,
Gipuzkoa). Jokalariak: Paul Velten, Alejandro Franco Alonso, Santiago
Gonzalez De la Torre, Iñigo Argandoña Riveiro eta Jose Luis Muñoz Avila.
2020ko denboraldian, hirugarren sailkatua: Batalla
(Irun, Gipuzkoa). Jokalariak: Juan Ignacio
Alonso Arburu, Carlos Cruz-Lopez Claret, Ivan Muñoz Perez, Antonio Serras Uria
eta Luis Olaizola Ortega.
_____________________________________________________________________
2021eko denboraldian, txapeldun: Gros A (Donostia, Gipuzkoa).
Jokalariak: Mikel
Huerga Leache, Iñigo Argandoña Riveiro, Santiago Gonzalez De la Torre,
Alejandro Franco Alonso eta Jose Luis Muñoz Avila.
2021eko denboraldian, txapeldunordea: Zornotza
(Bizkaia). Jokalariak: Fernando Yañez Vargas, David Diez Fraile, Pablo
Padilla Cabero, Ceferino Sierra Lopez, Jose Martin Albo Ruiz eta Jose Ricardo
Sanchez Varas.
2021eko denboraldian, hirugarren sailkatua: Martintxo (Gasteiz, Araba). Jokalariak: Aritz Morante Rafael, Jose Maria Palomo
Ortega, Rodrigo De las Heras Figueroa, Alberto Garcia San Martin, Hugo Pelegrin
Gomez, Jorge Tapia Santamaria eta Yaroslav Khoroshyhk.
_____________________________________________________________________
PALMARESA.
1)
Gros Xake Taldea (Donostia, Gipuzkoa) – 12 garaipen.
2)
Sestao
(Sestao, Bizkaia) – 9 garaipen.
3)
Marlaxka
(Hondarribia, Gipuzkoa) – 6 garaipen.
4)
Peña Rey
Ardid (Bilbo, Bizkaia) – 3 garaipen.
5)
Kultur
Sustapena (Orereta, Gipuzkoa) – 2 garaipen.
6)
La Salle
(Irun, Gipuzkoa) – 2 garaipen.
7)
Zuri-Baltza
(Bilbo, Bizkaia) – Garaipen bat.
LEHENENGO MAILA.
2000-01eko denboraldian, txapeldun: La Salle (Irun, Gipuzkoa), txapeldun; Añorga
(Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Barakaldo (Bizkaia), hirugarren.
2001-02ko denboraldian: Beraun Bera (Orereta, Gipuzkoa), txapeldun; Eguzki
(Urnieta, Gipuzkoa), bigarren; Peña Rey Ardid B (Bilbo, Bizkaia),
hirugarren.
2002-03ko denboraldian: Arlutz (Aretxabaleta, Gipuzkoa), txapeldun; Gros
B (Donostia, Gipuzkoa) eta Ruta de Europa (Subilla-Gasteiz, Araba),
bigarren eta hirugarren.
2004ko denboraldian: Peña Rey Ardid B (Bilbo, Bizkaia), txapeldun; Sustapen
Beraun B (Donostia, Gipuzkoa), bigarren; Calasanz (Gasteiz, Araba),
hirugarren.
2005eko denboraldian: Abadiño (Abadiño, Bizkaia), txapeldun; San
Viator (Gasteiz, Araba), bigarren; Easo (Donostia, Gipuzkoa),
hirugarren.
2006ko denboraldian: Oberena (Iruñea, Nafarroa), txapeldun; Sestao
(Bizkaia), bigarren; Peña Rey Ardid B (Bilbo, Bizkaia), hirugarren.
2007ko denboraldian: Zuri-Baltza (Bilbo, Bizkaia), txapeldun; San
Viator (Gasteiz, Araba), bigarren; Gros B (Donostia, Gipuzkoa),
hirugarren.
2007ko denboraldian: Kultur Sustapena (Orereta, Gipuzkoa), txapeldun; Peña
Rey Ardid (Bilbo, Bizkaia), bigarren; Gros B (Donostia, Gipuzkoa),
hirugarren.
2009ko denboraldian: Naturgas Sestao B (Sestao, Bizkaia), txapeldun; Orvina
B (Iruñea, Nafarroa), bigarren; Oberena (Iruñea, Nafarroa),
hirugarren.
2010eko denboraldian: Zuri-Baltza (Bilbo, Bizkaia), txapeldun; Naturgas
Sestao B (Bizkaia), bigarren; Peña Rey Ardid (Bilbo, Bizkaia),
hirugarren.
2011ko denboraldian: Naturgas Sestao B (Sestao, Bizkaia), txapeldun; Conteneo
(Bilbo, Bizkaia), bigarren; Altzaga (Leioa, Bizkaia), hirugarren.
2012ko denboraldian: Naturgas Sestao B (Sestao, Bizkaia), txapeldun; Donibane
Kirol Elkartea (Iruñea, Nafarroa), bigarren; Zornotza (Bizkaia),
hirugarren.
2013ko denboraldian: Easo (Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Arrasate-Arlutz
(Aretxabaleta, Gipuzkoa), bigarren; Kultur Sustapena (Errenteria,
Gipuzkoa), hirugarren.
2014ko denboraldian: Abadiño (Bizkaia), txapeldun; Sestato EDP B
(Bizkaia), bigarren; Eguzki (Urnieta, Gipuzkoa), hirugarren.
2015eko denboraldian: Sestao EDP B (Bizkaia), txapeldun; Altzaga
(Leioa, Bizkaia), bigarren; Orvina B (Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
2016ko denboraldian: Abadiño (Bizkaia), txapeldun; Zuri Baltza
(Bilbo, Bizkaia), bigarren; Orvina B (Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
2017ko denboraldian: Santa Ana
Siglo XXI (Tutera, Nafarroa), txapeldun; Calasanz (Gasteiz,
Araba), bigarren; Portugalete (Bizkaia), hirugarren.
2018ko denboraldian: Oberena
(Iruñea, Nafarroa), txapeldun; Endroke (Arrigorriaga, Bizkaia),
bigarren; Easo (Donostia, Gipuzkoa), hirugarren.
2019ko denboraldian: Easo
(Donostia, Gipuzkoa), txapeldun; Arrasate/Arlutz (Aretxabaleta,
Gipuzkoa), bigarren; Gros B (Donostia, Gipuzkoa), hirugarren.
2020ko denboraldian: San Viator
(Gasteiz, Araba), txapeldun; Abadiño (Bizkaia), bigarren; Oberena
(Iruñea, Nafarroa), hirugarren.
TALDE
ONENETAKO JOKALARIAK
2018ko denboraldian, txapeldun: Oberena
(Iruñea, Nafarroa). Jokalariak: Daniel Zamarbide
Iñarrea, Aurelio Vila Duplas, Jesus Javier Cortes Bueno, Jose Miguel Ugalde
Ezkurra, Pedro Unanua Garcia, Miguel Muñoz Arana, Pedro Viñal Gutierrez, Jose
Luis Aguinaga Ruiz eta Mikel Garjon Modrego.
2018ko denboraldian, txapeldunordea: Endroke
(Arrigorriaga, Bizkaia). Jokalariak: Adrian
Martinez Fernandez, Eihartze Buiza Prieto, Aitzbeltz Buiza Prieto, Aritz
Idiazabal Troyas eta Xabier Martin Ibisate.
2018ko denboraldian, hirugarren sailkatua: Easo
(Donostia, Gipuzkoa). Jokalariak: Elvis
Hernandez Sanchez, Xavier Bedauert, Juan Carlos Lakunza Oyarbide, Aritz Abalia
Patiño, Eduardo Sanz Perez eta Antonio Segovia Sanchez.
_____________________________________________________________________
2019ko denboraldian, txapeldun: Easo
(Donostia, Gipuzkoa). Jokalariak: Xabier Beudaert,
Elvis De la Cruz Hernandez Sanchez, Aritz Abalia Patiño, Juan Carlos Lakunza
Oyarbide, Eduardo Sanz Perez, Antonio Segovia Sanchez eta Cesar Montolio
Benedicto.
2019ko denboraldian, txapeldunordea: Arrasate/Arlutz (Aretxabaleta,
Gipuzkoa). Jokalariak: Francisco Miguel
Quintero, Antonio Miguel Quintero, Asier Etxagibel Larrañaga, Aitor Alcaide
Luque eta Jose Maria Hernando Casas.
2019ko denboraldian, hirugarren sailkatua: Gros B
(Donostia, Gipuzkoa). Jokalariak: Patrice
Etchegaray, Jose Luis Muñoz Avila, Josu Manterola Ubillos, Carlos Berdote
Alonso, Ivan Iturralde Etxeberria eta Markel Zuloaga Erauskin.
_____________________________________________________________________
2020ko denboraldian, txapeldun: San
Viator (Gasteiz, Araba). Jokalariak: David
Astasio Lopez, Fabian Peña Duarte, Igor Villalta Bustillo, Alvaro Albaina
Alvarez, Diego Gutierrez Bustillo, Mikel Zubizarreta Riego eta Xoan Rodal Bonet.
2020ko denboraldian, txapeldunordea: Abadiño (Bizkaia).
Jokalariak: Alain Prieto Aranguren, Yeray
Galzagorri Uli, Jon Lagos Lejarraga eta Ibon Martin Etxeandia.
2020ko denboraldian, hirugarren sailkatua: Oberena (Iruñea,
Nafarroa). Jokalariak: Jesus De la Villa
Garcia, Javier Habans Aguerrea, Aurelio Vila Dupla, Jose Miguel Ugalde Ezkurra,
Pedro Viñal Gutierrez, Cristian Atipov Hadzhiev, Leyre Abrisketa Zudaire, Jesus
Luis Aguinaga Ruiz eta Martin Pascual Garcia.
PALMARESA.
1)
Sestao B (Sestao, Bizkaia) – 4 garaipen.
2)
Abadiño
(Abadiño, Bizkaia) – 3 garaipen.
3) Easo
(Donostia, Gipuzkoa) – 2 garaipen.
4)
Oberena
(Iruñea, Nafarroa) – 2 garaipen.
5)
Zuri-Baltza
(Bilbo, Bizkaia) – 2 garaipen.
6)
Arlutz
(Aretxabaleta, Gipuzkoa) – Garaipen bat.
7)
Beraun
Bera (Orereta, Gipuzkoa) – Garaipen bat.
8)
Kultur
Sustapena (Orereta, Gipuzkoa) – Garaipen bat.
9)
La Salle
(Irun, Gipuzkoa) – Garaipen bat.
10) Peña Rey Ardid B (Bilbo, Bizkaia) – Garaipen bat.
11) Santa Ana Siglo XXI (Tutera, Nafarroa) – Garaipen bat.
12) San Viator (Gasteiz, Araba) – Garaipen bat.
2020-03-07.
Iturria: Euskal Xake Federakuntza.